Grecki matematyk i filozof, założyciel tzw. szkoły pitagorejskiej w Krotonie (południe Włoch). W szkolej tej rozważano między innymi takie problemy matematyczne, jak podwojenie sześcianu, trysekcja kąta, kwadratura koła itp.
Do klasycznej wiedzy matematycznej przeszło słynne twierdzenie, powszechne zwane twierdzeniem Pitagorasa.
O samym Pitagorasie wiemy niewiele.
Prąd filozoficzno-religijny związany z jego imieniem trwał przez dwa wieki i nie sposób ustalić, co on zawdzięcza Pitagorasowi, a co jego uczniom. Dlatego mówić należy raczej o pitagoreizmie.
1. Pitagoreizm.
Terminem pitagoreizm określa się całokształ nauk i koncepcji o charakterze religijnym, etycznym, moralnym, politycznym i estetycznym ukształtowanym na przełomie VI i V wieku p.n.e., którym tradycja starożytna przypisuje pochodzenie od samego Pitagorasa.
Ponadto przez termin pitagoreizm rozumie się za Platonem określony model życia we wspólnocie, dla którego wzorem stały się konkretne wspólnoty pitegorejskie, żyjące według ustanowionych przez mistrza norm i reguł.
2. Cytaty
Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami równocześnie.
Milcz, albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia.
Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi.
Dwie najkrótsze odpowiedzi: Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia.
3. Ciekawostki
To nie Pitagoras wymyślił twierdzenie Pitagorasa. Przed Pitagorasem znano to twierdzenie w Egipcie, Chinach, Indiach i Babilonii.