1/ Test inteligencji
Prezentowany test składa się z 40 zadań. Każde zadanie to tzw. matryce Ravena, czyli diagram 3×3, w którym brakuje jednego elementu. W każdym zadaniu należy odkryć logiczną zasadę i wybrać właściwą odpowiedź spośród podanych sześciu. Do rozwiązywania zadań nie jest wymagana umiejętność szybkiego liczenia czy znajomość matematyki – liczy się tylko umiejętność logicznego myślenia i odnajdywania zależności.
Ze względu na stopień trudności zadań test można określić jako odpowiednik mensowskiego testu kwalifikacyjnego. Podobnie jak w teście do Mensy wszystkie zadania są czarno-białe.
Uzyskanie wyniku powyżej IQ 140 daję bardzo dużą szansę na osiągnięcie pozytywnego wyniku w teście Mensy.
Należy jednak dodać, że pomimo, iż test został stworzony przez wieloletniego członka Mensy Polska prof. Jacka Leluka i został znormalizowany na grupie wielu Mensan, to bardzo dobry wynik nie daje 100% gwarancji pozytywnego wyniku w teście Mensy.
Test do Mensy jest stacjonarny i organizowany w wielu miejscach w Polsce. Zadania nie są nigdzie publikowane. Szczegóły i terminarz sesji znajdują się na stronie mensa.org.pl.
Czarny Test IQ PRO możesz potraktować jako ostatni sprawdzian.
2/ Skala testu
W teście tym zastosowano skalę Cattella, a odchylenie standardowe wynosi 24.
3/ Czas rozwiązywania
Tabela wyników została znormalizowana dla czasu 40 minut.
W przeciwieństwie do testu niebieskiego i czerwonego w tym teście nie możesz przekroczyć dopuszczalnego czasu.
Po czasie 40 minut nie ma dalszej możliwości rozwiązywania testu, ani skorygowania odpowiedzi.
Po tym czasie możesz jedynie poznać swój wynik oraz otrzymać e-booka z wszystkimi zadaniami, odpowiedziami, wyjaśnieniami i tabelą normalizacyjną.
Końcowy wynik testu jest niezależny od czasu rozwiązywania.
Czas zaczyna się liczyć od momentu rozpoczęcia testu, a nie od momentu zakupu kodu dostępu. Zatem kod dostępowy możesz zakupić np. teraz, a do testu przystąpić w dogodnym momencie - najlepiej wypoczęty z gwarancją, że przez 40 minut nic Ci nie będzie przeszkadzało.
4/ Dostęp do zadań
W przeciwieństwie do testu niebieskiego i czerwonego dostęp do zadań przed wykupieniem dostępu i rozpoczęciem rozwiązywania jest zablokowany. Dzięki temu rzeczywisty czas rozwiązywania nie będzie mógł być dłuższy niż 40 min.
Na koniec po rozwiązaniu testu otrzymasz wszystkie zadania w formie e-booka, z wyjaśnieniami, odpowiedziami i tabelą normalizacyjną. Jeśli będziesz chciał wrócić do jakiegoś zadania lub zadań zawsze będziesz mógł to zrobić.
5/ Wskazówki
- Stopień trudności zadań – podobnie jak w testach do Mensy – wzrasta wraz z kolejnymi zadaniami.
- Każde zadanie jest tak samo punktowane. Przy końcowej ocenie liczy się ilość prawidłowo rozwiązanych zadań.
- Za udzielenie złej odpowiedzi nie ma punktów ujemnych, dlatego warto i należy strzelać w przypadku, gdy nie masz pomysłu na prawidłową odpowiedź. Tabela normalizacyjna uwzględnia tak zwany czynnik szczęścia.
- Uważaj na łatwe, ale podchwytliwe zadania.
- Nie trać zbyt dużo czasu na żadne zadanie. Kilkanaście pierwszych zadań jest stosunkowo łatwych. Warto przez nie szybko przebrnąć bez zbytniej straty czasu. Trudne zadanie zaś może Cię zatrzymać na kilka cennych minut, a i tak nie ma gwarancji, że je prawidłowo rozwiążesz.
- Kup kod dostępowy do testu odpowiednio wcześniej, aby przed przystąpieniem do testu dodatkowo się nie dekoncentrować.
- Wszystkie zadania to czarno-białe matryce Ravena o wymiarze 3x3. Jeśli te 9 elementów matrycy oznaczymy jako ABCDEFGHI, to większość reguł dotyczy rzędów czyli należy osobno rozpatrywać elementy ABC, DEF i GHI. Drugą istotną grupę tworzą matryce, której lepiej rozpatrywać jako ciąg ABCDEFGHI, w którym należy odkryć i znaleźć logiczne dopasowanie. W przypadku tych zadań rozpatrywanie matrycy jako jednego ciągu może skrócić czas rozwiązania.
- Jeśli nie interesuje Cię rozwiązywanie testu iq online, ale chciałbyś zmierzyć się z zadaniami lub przygotować np. do testu psychologicznego, to wybierz Wariant 1 bezpośredni zakup e-booka (wszystkie zadania, wyjaśnienia, odpowiedzi i tabela normalizacyjna).
6/ Autor
Autorem testu jest profesor Jacek Leluk, wieloletni członek polskiej Mensy i oficjalnie jeden z najinteligentniejszych ludzi w Polsce. Autor testów na inteligencję, biochemik, bioinformatyk, wykładowca na Uniwersytecie Zielonogórskim.
7/ Lista rankingowa – zasady fair play
Każdy z uczestników testu może po zapoznaniu się ze swoimi wynikami wpisać się na listę rankingową. Na liście rankingowej można wystąpić pod pseudonimem lub prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Obecność na liście rankingowej jest dobrowolna.
Organizator testu ma prawo do wykreślenie uczestnika z listy rankingowej w przypadku:
- nieprzestrzegania zasad fair play
- użycia nieprzyzwoitego lub wulgarnego pseudonimu.
8/ Odpowiedzi
|
Po rozwiązaniu testu, każdy uczestnik uzyska e-book z zadanimi, wyjaśnieniami, odpowiedziami i tabelą normalizacyjną. |