1/ Test inteligencji
Prezentowany test składa się z 30 zadań. Każde zadanie to tzw. matryce Ravena, czyli diagram 3×3, w którym brakuje jednego elementu. W każdym zadaniu należy odkryć logiczną zasadę i wybrać właściwą odpowiedź spośród podanych sześciu. Do rozwiązywania zadań nie jest wymagana umiejętność szybkiego liczenia czy znajomość matematyki – liczy się tylko umiejętność logicznego myślenia i odnajdywania zależności.
Czas rozwiązywania – 60-80 minut.
Ze względu na stopień trudności zadań test można określić jako test wysokiego IQ. Test szczególnie precyzyjnie mierzy wartości IQ powyżej 120. Nie zniechęcaj się małą liczbą rozwiązanych zadań. Aby osiągnąć przeciętną wartość IQ, należy w zależności od kategorii wiekowej rozwiązać 4, 6 lub 7 zadań. Aby osiągnąć wartość IQ 121, należy w zależności od kategorii wiekowej rozwiązać 13, 15 lub 16 zadań.
2/ Skala testu
W teście tym zastosowano skalę Cattella, a odchylenie standardowe wynosi 24.
3/ Czas trwania
Tabela wyników została znormalizowana dla czasu 80 minut. Jeśli czas rozwiązywania nie odbiega zbytnio od tej wartości (np. nie przekracza dodatkowych 15 minut), wyniki najbardziej odpowiadają stanowi faktycznemu. Jeśli natomiast rozwiązujesz ten test np. przez 2 godziny albo dłużej, to zgodność wyników z faktycznie posiadanym poziomem IQ może być nieco mniejsza, choć nadal znacząca. Końcowy wynik testu jest niezależny od czasu rozwiązywania. Nie ma żadnych kar za przekroczenie czasu. To od Ciebie zależy, jak długo będziesz rozwiązywać test.
4/ Wskazówki
- Stopień trudności zadań – podobnie jak w testach do Mensy – wzrasta wraz z kolejnymi zadaniami.
- Każde zadanie jest tak samo punktowane. Przy końcowej ocenie liczy się ilość prawidłowo rozwiązanych zadań.
- Za udzielenie złej odpowiedzi nie ma punktów ujemnych, dlatego warto i należy strzelać w przypadku, gdy nie masz pomysłu na prawidłową odpowiedź. Tabela normalizacyjna uwzględnia tak zwany czynnik szczęścia.
- Uważaj na łatwe, ale podchwytliwe zadania.
- Nie trać zbyt dużo czasu na trudne zadania. Lepiej przejdź do następnego zadania.
5/ Autor
Autorem testu jest profesor Jacek Leluk, wieloletni członek polskiej Mensy i oficjalnie jeden z najinteligentniejszych ludzi w Polsce. Autor testów na inteligencję, biochemik, bioinformatyk, wykładowca na Uniwersytecie Zielonogórskim.
6/ Lista rankingowa – zasady fair play
Każdy z uczestników testu może po zapoznaniu się ze swoimi wynikami wpisać się na listę rankingową. Na liście rankingowej można wystąpić pod pseudonimem lub prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Obecność na liście rankingowej jest dobrowolna.
Organizator testu ma prawo do wykreślenie uczestnika z listy rankingowej w przypadku:
- nieprzestrzegania zasad fair play
- użycia nieprzyzwoitego lub wulgarnego pseudonimu.
7/ Odpowiedzi – Uzyskany wynik
Prawidłowe odpowiedzi do zadań nie są publikowane.
Użytkownik testu w wyniku otrzymuje jedynie wartość swojego IQ.
8/ Bonus
|
Każdy, kto uzyska wynik Testu IQ otrzyma bonus w postaci darmowego e-booka zawierającego dodatkowe 10 zadań oraz jedno supertrudne zadanie na poziomie zadań testu dla najbardziej elitarnej grupy na świecie Prometheus. |